fbpx

Kolagēns kā locītavu jaunības avots

//Kolagēns kā locītavu jaunības avots

Kolagēns kā locītavu jaunības avots

Agrāk ne tik pazīstamais proteīna kolagēns pēdējo desmit gadu laikā nu kļuvis arvien populārāks un pasaulē strauji ierindojies visplašāk patērēto uztura bagātinātāju sarakstā. Slavas dziesmas kolagēnam dzied izklaides industrijas zvaigznes, kurām ir svarīgi saglabāt jauneklīgu skaistumu, kā arī sportisti, kuri kolagēnā rod atbrīvošanos no locītavu un muskuļu sāpēm.

Kas ir kolagēns? Kolagēns cilvēka ķermeņa uzbūvē ir visvairāk sastopamais proteīns. Kolagēna funkciju var salīdzināt ar līmi, kas ķermeni sasaista kopā. Tā ciešā šķiedrainā struktūra ādai, asinsvadiem, kauliem, muskuļiem, cīpslām, skrimšļiem un citiem saistaudiem piešķir izturību un elastību. Kolagēnu cilvēka organisms sintezē pats, taču, ķermenim novecojot (sākot jau no divdesmitā dzīves gada), šis process palēninās, tādēļ ādā sāk parādīties krunciņas, mati kļūst retāki, kauli trauslāki un locītavas sāpīgākas.
Locītavu veselība tiek uzskatīta par pašsaprotamu, kamēr nekas nesāp un viss, šķiet, funkcionē. Taču, parādoties pirmajām diskomforta pazīmēm, ātri vien nāk apjausma, cik patiesībā nepatīkamas ir locītavu sāpes. Galvenais locītavu sāpju cēlonis ir skrimšļaudu bojājumi. Skrimšļi ir spēcīgi, gludi saistaudi, kas pārklāj locītavu kaulu galus, nodrošinot vienmērīgu, nesāpīgu kustību locītavā. Tomēr, skrimšļiem nolietojoties, kaulus aizsargājošās un triecienu mīkstinošās īpašības samazinās, un locītavas kļūst stīvas, sāpīgas un dažreiz pat iekaist (osteoartrīts). Skrimšļus līdz pat 60% apmērā veido kolagēns, tāpēc, gadiem ejot, locītavu funkciju saglabāšanai kolagēna līmenis organismā ir jāpaaugstina ārēji.

Locītavu sāpes sāk apgrūtināt ikdienas darbības (piemēram, pārtikas somu nēsāšanu, lēnu skriešanu un iecienītāko sporta veidu piekopšanu). Tāpēc uzmanību savām locītavām ļoti svarīgi pievērst jau agrīni, pirms tās rada diskomfortu. Galvenā nozīme ir profilaksei. Viens no atslēgas vārdiem ir kolagēns. Daudzi domā, ka kolagēns saglabā tikai ādas elastību, matu kuplumu un nagu stiprumu. Īstenībā kolagēns ir saistīts arī ar locītavu veselību.

Kolagēna krājumus organismā var papildināt ar sabalansētu un apzinātu uzturu. Kolagēns lielos daudzumos sastopams gaļā, zivīs (un jūras veltēs), mājputnu, lopu un zivju kaulos un ādā. No kauliem vārīts buljons un mājās gatavota aukstā gaļa no kvalitatīvām izejvielām, kā arī želatīns, ir patiešām slavējami kolagēna avoti.

Augos kolagēna nav, tomēr organisms no olbaltumvielām bagātiem augu izcelsmes avotiem (sojas un cita veida pupiņām, lēcām, zemesriekstiem, lucernas, zirņiem, aunazirņiem un citiem pākšaugiem) iegūst aminoskābes — glicīnu, prolīnu un hidroksiprolīnu, kas ar cinka, vara un C vitamīna palīdzību organismā sintezē kolagēnu. Nosauktās aminoskābes atrodamas arī piena produktos un olās. Šeit jāpiemin, ka kolagēns, kas iegūts no pārtikas, neuzsūcas tieši cilvēka asinsritē. Kolagēnu saturošu pārtiku organisms pārstrādā tāpat kā citus proteīnus, kuņģa skābes un gremošanas enzīmu ietekmē vispirms sadalot peptīdos (aminoskābju ķēdēs) un pēc tam atsevišķās aminoskābēs, kuras ar asinīm tiek transportētas uz orgāniem, kur olbaltumvielas tajā brīdī nepieciešamas visvairāk.

Vienkāršākais veids, kā ēdienkarti papildināt ar kolagēnu, ir hidrolizēta pulvera veidā. Hidrolizētā veidā kolagēns sadalās viegli šķīstošās-sagremojamās kolagēna molekulās, no kurām cilvēka organisms spēj uzņemt 90-95%.

ICONFIT hidrolizētais kolagēns tiek ražots bez piedevām un ķīmiskām vielām, tā sastāvā ir 99,5% olbaltumvielu, un tas ir viens no tīrākajiem Igaunijā pieejamajiem kolagēniem. Klīniskie pētījumi apstiprina kolagēna efektivitāti locītavu sāpju mazināšanā, locītavu kustīguma uzlabošanā, skrimšļaudu atjaunošanā un stiprināšanā, kā arī pierāda spēju kavēt priekšlaicīgu locītavu novecošanos. Kolagēna hidrolizāts var arī palīdzēt cīņā ar iekaisumiem, tas solās būt efektīvs uztura bagātinātājs sportistiem un aktīva dzīvesveida cienītājiem, veicinot muskuļu masas veidošanos, palielinot izturību un paātrinot locītavu un muskuļu atjaunošanos.

ICONFIT MSM Collagen + C vitamīns uztura bagātinātājs īpaši izstrādāts, lai uzturētu locītavu veselību. Papildus hidrolizētajam kolagēnam tas ir sajaukts ar MSM (metilsulfonilmetāna sēra savienojumu), kas ir cilvēka organismā dabiski sastopams ūdenī šķīstošs minerāls. Tas dabīgā veidā atrodams arī neapstrādātos dārzeņos, augļos un lietusūdenī. MSM piemīt izteikta pretiekaisuma iedarbība, tas uztur normālu šūnu darbību un cīnās ar brīvajiem radikāļiem. C vitamīns veicina labāku kolagēna uzsūkšanos un kopā ar MSM atbalsta skrimšļaudu veidošanos, kas nodrošina labāku locītavu kustīgumu.
Abus pulverus var pievienot gan aukstiem, gan karstiem ēdieniem un dzērieniem.
Papildus pieaugošajam vecumam optimālu kolagēna sintēzi organismā kavē pārmērīga uzturēšanās intensīvā pusdienas saulē bez atbilstošiem aizsarglīdzekļiem, pārmērīga alkohola lietošana, tabakas izstrādājumu lietošana (tostarp pasīvā smēķēšana), gaisa piesārņojums, paaugstināts stress, miega trūkums un fizisko aktivitāšu trūkums.

Pienācis laiks savā ēdienkartē iekļaut kolagēnu! Iepazīstieties ar visu ICONFIT kolagēnu klāstu!

2022-05-04T13:22:24+00:00

Leave A Comment