Pāriet uz saturu
Everything You Need To Know About Collagen

Viss, kas Jums Jāzina par Kolagēnu

Kā lielākais kolagēna ražotājs un tirgotājs Baltijā, mēs bieži saņemam jautājumus no saviem klientiem, kuru pamatā ir tikai mīti un nepatiesa informācija. Šajā rakstā mēs skaidrosim, kas ir kolagēns, aplūkosim 9 izplatītākos mītus par kolagēnu un piedāvāsim pētījumos balstītu ceļvedi kolagēna produktu izvēlē un to kvalitātes novērtēšanā (ar atsaucēm uz pētījumiem raksta beigās).

Kas ir kolagēns?

Kolagēna ražošanas samazināšanās organismā parasti izpaužas ar pirmo grumbu parādīšanos vai locītavu sāpēm. Protams, kolagēna trūkums reti kad ir vienīgais šādu problēmas cēlonis, tāpēc nevajadzētu gaidīt, ka kolagēns būs atbilde uz visām jūsu problēmām. Tomēr kolagēnam joprojām ir liela nozīme ādas, matu un locītavu veselībā.

Kolagēna struktūra un veidi dažādās stadijās

Nepārstrādātas izejvielas ietver 28 dažādus kolagēna avotu veidus, taču atšķirības faktiski ir būtiskas tikai izejvielu stadijā. Tomēr informācija par kolagēna avotu veidiem ir nonākusi daudzu patērētāju uzmanības lokā, jo daudzi ražotāji reklāmās un uz iepakojuma savu kolagēnu attēlo kā I, II vai III tipa. Turpmāk mēs sīkāk paskaidrosim, kāpēc šiem tipiem patiesībā nav nekādas nozīmes.

Pirmajā ražošanas posmā tiek atdalītas izejvielas struktūras saites, t.i., materiāls tiek želatinizēts. Tomēr iegūtais želatīns nav pārāk noderīgs. Tā kā tā daļiņas joprojām ir diezgan lielas (aptuveni 100 000 Da), cilvēka organisms nespēj uzņemt vairāk par aptuveni 10% no tā.

Otrais ražošanas posms ir hidrolīze, kuras rezultātā iegūst mazus bioaktīvus kolagēna peptīdus, kas ir pazīstams arī kā hidrolizēts kolagēns. Tādējādi daļiņu izmērs samazinās līdz aptuveni 3000 Da, kas ir pietiekams skaits, lai organisms spētu uzņemt aptuveni 90-95% no tā. Sākot no šī brīža, hidrolizētā kolagēna ražošanai izmantotās izejvielas veidam vairs nav nozīmes. Tādējādi atšķirības starp kolagēna veidiem ir svarīgas tikai izejvielu stadijā, kad organisms vēl nevar to faktiski uzņemt.

Pēc uzņemšanas organismā no kolagēna peptīdiem veidojas jaunas kolagēna struktūras. Tā rezultātā āda kļūst elastīgāka un samazinās grumbu veidošanās, kļūst stiprāki nagi un mati, palielinās locītavu kustīgums un samazinās kolagēna trūkuma izraisītās sāpes locītavās.

Kolagēna ražošanas metodes, tīrība un kvalitāte

Kolagēna ražošana, izmantojot skābes un citas ķīmiskās vielas

Šī ir visizplatītākā kolagēna ražošanas metode. Šajā procesā tiek izmantotās dzīvnieku izcelsmes izejvielas, tostarp dzīvnieku āda ar matiem, kas jāapstrādā ar skābēm. Savukārt jūras kolagēnu ražo no zivju zvīņām, kauliem un spurām. Lai attīrītu izejvielas, tās vispirms apstrādā ar skābēm un citām ķīmiskām vielām, kas arī ir saistīts ar piemaisījumu rašanās risku. Tā ir nedaudz lētāka ražošanas metode, taču tās rezultātā iegūst netīrāku produktu, kurā parasti ir 80-90% kolagēna (proteīna) un 10-20% piemaisījumu. Lielākā daļa kolagēna produktu, ko pārdod Baltijā, tiek ražoti, izmantojot skābi un ķīmisko apstrādi, kas, starp citu, nav norādīta uz iepakojuma!

Kolagēna ražošana bez ķīmiskām vielām

Šis process ir mazāk izplatīts, nedaudz dārgāks, un tajā izmanto svaigas dzīvnieku izcelsmes izejvielas, t.i., dzīvnieku kaulus un saistaudus. Tas ir tīrs fermentatīvs dabisks process, kurā izmanto karstumu un spiedienu. Inovatīvas tehnoloģijas ļauj iegūt ārkārtīgi tīru kolagēnu (ar gandrīz 100% olbaltumvielu saturu), izmantojot šo metodi. Hidrolīzes rezultātā kolagēna daļiņu izmērs samazinās līdz pat 3000 Da, un organisms spēj uzņemt aptuveni 90-95% produkta. ICONFIT kolagēns tiek ražots, izmantojot tieši šo metodi bez ķīmiskām vielām, lai nodrošinātu visaugstāko tīrības pakāpi!

Tīrība un kvalitāte

Tīrību dažkārt var noteikt pēc produkta iepakojuma, ja ir norādīts kolagēna saturs. Tomēr ņemiet vērā, ka, ja uz iepakojuma ir solīts 100% kolagēns, bet olbaltumvielu saturs produktā ir aptuveni 80-90%, tas nozīmē, ka tajā ir arī 10-20% piemaisījumu, kas liecina par ķīmiski apstrādātu kolagēnu. Protams, uz iepakojuma tas parasti netiek norādīts, lai gan produkts, visticamāk, joprojām tiek reklamēts kā tīrs kolagēns. Ne tikai tas, ka uz dažu tirgū pieejamo produktu iepakojuma faktiski nav informācijas par uzturvielu saturu, bet šī informācija tiek arī aktīvi slēpta. Ja jau esat lietojis kolagēna uztura bagātinātāju, varat pajautāt pārdevējam par ražošanas procesu un olbaltumvielu saturu.

Kāpēc jums vajadzētu lietot kolagēnu?

Kolagēns ir noderīgs arī tad, ja ciešat no osteoartrīta. Tas palīdz uzlabot locītavu mobilitāti un elastību, kā arī mazina sāpes locītavās un palielina kaulu blīvumu. Tas ir īpaši svarīgi gados vecākiem cilvēkiem, kā arī sportistiem, lai novērstu iespējamus kaulu lūzumus. Pētījumos pat ir pierādīts, ka 10 g kolagēna dienā ir daudz veselīgāk nekā 1,5 g glikozamīna dienā.

Kolagēns matiem, ādai un nagiem. Pētījumi liecina, ka kolagēna lietošana stimulē ādas atjaunošanos un mazina novecošanās pazīmes (piemēram, grumbas). Tas ievērojami palielina fibroblastu koncentrāciju, kā arī kolagēna šķiedru diametru un blīvumu ādā. Tas pat palīdz organismam atgūties no saules gaismas iedarbības izraisītiem ādas bojājumiem. Jauniem cilvēkiem kolagēna līmenis organismā sāk samazināties aptuveni 25 gadu vecumā. Sākumā izmaiņas var nebūt īpaši pamanāmas, taču, pastāvīgi lietojot kolagēna piedevas, āda ievērojami ilgāk saglabā jaunību.

Cik daudz kolagēna vajadzētu lietot katru dienu?

Lai gan kolagēnu pārdod arī šķidrā veidā kā gatavus dzērienus, to cena par porciju ir vairākas reizes augstāka: piemēram, daži 10 dienu programmas komplekti var izmaksāt gandrīz €100. Desmit dienu ilga kolagēna pulvera deva parasti maksā tikai aptuveni 3 līdz 6 eiro. Citi tirgū pieejamie kolagēna produkti ir kolagēna kapsulas, tabletes un želejkonfektes, no kurām vajadzētu izvairīties, jo tās satur pavisam nelielu daudzumu kolagēna. Piemēram, vidējā kapsulā ir tikai 0,5 g kolagēna, kas nozīmē, ka, lai dienā saņemtu 10 g kolagēna, dienā būtu jālieto 20 šādas kapsulas.

Visbeidzot, kolagēns ir lieliski piemērots arī sievietēm grūtniecības un zīdīšanas laikā. Ārsti bieži iesaka šajos periodos lietot papildu kolagēna daudzumu.

9 mīti par kolagēnu

MĪTS: Kolagēns ir I, II vai III tipa. Ādai un locītavām ir vajadzīgi dažādi veidi."

Patiesība: Lai gan kolagēnu ražo no dažādu veidu izejvielām, pēc tam, kad ražošanas procesā materiāls tiek pakļauts hidrolīzei, kolagēna avotam vairs nav nozīmes. Hidrolīzes rezultātā kolagēna daļiņas sadalās līdz pietiekami mazām, lai organisms varētu uzņemt vairāk nekā 90% no tām. Neatkarīgi no kolagēna avota vai no kādas dzīvnieka daļas tas iegūts, kolagēns vienmēr sastāv no 18 aminoskābēm faktiski vienādās proporcijās, un tam ir tāda pati šķiedrainā trīskāršās spirāles struktūra. Nav pierādīts, ka kolagēna peptīdi no dažādiem avotiem organismā darbotos atšķirīgi. Šo mītu daudzi uzņēmumi izmanto kā mārketinga triku, uz iepakojuma norādot konkrētu veidu. Rezultātā daudzi patērētāji ir maldīgi noticējuši, ka viņiem ir nepieciešams viens vai otrs kolagēna veids. Tomēr patiesība ir tāda, ka hidrolizētajam kolagēnam nav veidu.

MĪTS 2: Jūras kolagēns ir labāks par dzīvnieku kolagēnu.

Patiesība: Jūras, liellopu, cūku vai cita veida hidrolizētais kolagēns pēc iedarbības neatšķiras. Kolagēns ir šķiedrveida olbaltumviela, kas atrodama visos dzīvniekos un zivīs. Kā minēts iepriekšējā sadaļā par dažādiem kolagēna veidiem, kolagēns vienmēr sastāv no 18 aminoskābēm praktiski vienādās proporcijās, un tam ir tieši tāda pati šķiedraina trīskāršās spirāles struktūra. Pētījumi liecina, ka pēc kolagēna uzņemšanas un sagremošanas šīs aminoskābes nonāk asinsritē un izplatās organisma audos, kur tiek pielietotas to labvēlīgās īpašības. Vienīgā atšķirība ir tā, ka jūras kolagēns, kas iegūts no zivīm, ir alergēns, tāpēc nav piemērots tiem, kas cieš no alerģijas pret zivīm. Tādējādi jūras kolagēns būtībā ir mārketinga triks, lai pārdotu dārgāku produktu.

MĪTS 3: Augu izcelsmes kolagēns ir labāks par dzīvnieku izcelsmes kolagēnu.

Patiesība: Nav tādas lietas kā augu izcelsmes kolagēns! Augi nesatur kolagēnu, tāpēc kolagēnu nevar ražot no augiem. Terminā "augu izcelsmes kolagēns" vārds "kolagēns" tiek izmantots aplami, jo patiesībā tiek piedāvāts augu izcelsmes maisījums, kam vajadzētu veicināt kolagēna ražošanu organismā. Vai un cik lielā mērā tas patiešām to dara, ir cits jautājums. Šādi produkti tiek radīti, lai maldinātu veģetāriešus un vegānus un liktu viņiem iegādāties produktus, kuru efektivitāte nav pilnībā pierādīta.

MĪTS 4: Kolagēnu nedrīkst iejaukt kafijā, jo karstums sabojā tā efektivitāti.

Patiesība: Kolagēnu bez problēmām var karsēt pat līdz +200°C, jo arī tā ražošanas process ir saistīts ar augstu temperatūru. Tādējādi nepastāv nekāds risks, ka tasīte kafijas, kuras temperatūra ir zemāka par 100 °C, varētu jebkad sabojāt kolagēna piedevas. Tāpēc droši pievienojiet tos ēdieniem un dzērieniem, gan karstiem, gan aukstiem.

MĪTS 5: Kolagēnu nedrīkst likt blenderī, jo blenderēšana sabojās kolagēna peptīdus un sabojās to efektivitāti.

Patiesība: Patiesība dažkārt ir pat pretēja, jo, liekot blenderī, kolagēns bieži tiek sajaukts ar ogu maisījumu, kas ir bagāts ar C vitamīnu, kurš faktiski veicina kolagēna uzsūkšanos organismā. Tomēr jebkurā gadījumā hidrolizētā kolagēna daļiņas ir pietiekami mazas, lai blenderis tās nevarētu sabojāt.

MĪTS 6: Lietojot kolagēnu, jāievēro 1-2 mēnešus ilga programma.

Patiesība: Kolagēns organismam ir nepieciešams un veidojas nepārtraukti, un šo mītu ir radījuši uzņēmumi, kas vēlas pārdot dārgus produktus. Ieteicams lietot 10 g kolagēna dienā, sākot jau no 25-30 gadu vecuma un ne vēlāk kā no 40 gadu vecuma. Pirmie pozitīvie efekti parasti parādās 3-6 nedēļu laikā, bet tas ir atkarīgs no cilvēka. Tomēr papildu kolagēna lietošana ilgtermiņā sniedz ievērojamu labumu, tostarp ļauj izskatīties un justies jaunāk un uzturēt veselas locītavas.

MĪTS 7: Ar zāli barotu liellopu kolagēns ir vislabākais un tīrākais dzīvnieku izcelsmes kolagēns.

Patiesība: Ar zāli barotu liellopu kolagēns pēc iedarbības nekādi neatšķiras no citiem dzīvnieku izcelsmes kolagēna produktiem. Attiecībā uz kolagēnu lielākā atšķirība ir ražošanas procesā. Tāpēc mēs vienmēr iesakām noskaidrot, vai piedāvātais ar zāli barotais kolagēns arī ir ražots bez ķīmiskām vielām. Tirgū ir daudz kolagēna, kas tiek marķēts kā ar zāli barots, kas tiek reklamēts kā tīrākā izejviela, taču kolagēns joprojām tiek ražots, izmantojot ķīmiskas vielas - šo faktu diez vai atradīsiet norādītu uz iepakojuma. Šis ķīmiski apstrādātais kolagēns satur 10-20% piemaisījumu (olbaltumvielu saturs ir 80-90%), tomēr bieži tiek reklamēts kā tīrs.

MĪTS 8: Kolagēns labi uzsūcas, ja to uzklāj uz ādas krēma veidā.

Patiesība: Kolagēna daļiņas ir pārāk lielas, lai uzsūktos caur ādu. Kolagēna krēmi atstāj uz ādas aizsargslāni, kas samazina ūdens izdalīšanos caur ādu (t.i., ādas izžūšanu), taču tam patiesībā nav nekāda sakara ar kolagēna uzsūkšanos. Tāpēc hidrolizētu kolagēnu ieteicams lietot iekšķīgi, kur tā uzsūkšanās līmenis ir 90-95%.

MĪTS 9: Šķidrie kolagēna produkti ir efektīvāki.

Patiesība: Starp šķidro kolagēna produktu un pulverveida kolagēna produktu iedarbību nav atšķirības. Galu galā arī pulverveida kolagēns pirms lietošanas tiek sajaukts ar ūdeni vai citu šķidrumu vai pārtiku, iegūstot to pašu kolagēnu šķidrā veidā. Vienīgā atšķirība starp šiem diviem kolagēna produktu veidiem ir cena: šķidrā kolagēna produktu cena dažkārt ir pat 10-30 reižu augstāka.

Kā un kur var iegādāties kolagēnu?

Dažādi kolagēna produkti ir nopērkami gandrīz visos uztura bagātinātāju veikalos, kā arī vairākos mazumtirdzniecības veikalos un lielveikalos. Tomēr mūsu ICONFIT kolagēna produkti ir vieni no nedaudzajiem, kas tiek ražoti bez ķīmiskām vielām, lai sasniegtu visaugstāko tīrību. Tieši šī iemesla dēļ mūsu kolagēna bagātinātāji ir vispārdotākie Baltijā. ICONFIT kolagēna produktu klāstā ir nearomatizēts kolagēns, kā arī MSM kolagēns ar C vitamīnu. Smūtijiem izmēģiniet mūsu gardos kolagēna superproduktus ar auksti žāvētām ogām un dabīgo inulīnu. Veiciet pasūtījumu tieši šajā tīmekļa vietnē, un jūsu preces tiks piegādātas jau 1-3 darba dienu laikā. Pasūtījumiem, kuru vērtība ir €29/€49, piegāde ir bez maksas!

Kāpēc ICONFIT kolagēna produktiem ir tik pievilcīgas cenas?

Neskatoties uz to, ka mēs izmantojam tikai augstākās kvalitātes un tīrības pakāpes kolagēnu, kas ražots bez ķīmiskām vielām, mēs joprojām varam piedāvāt savus produktus par zemāku cenu. ICONFIT mērķis nav pārdot mazus daudzumus par augstu cenu, bet gan lielus daudzumus par zemāku cenu. Galvenās izejvielas mēs iegūstam no pilnībā piekrautām kravas automašīnām, izmantojam pilnībā automatizētu ražošanas līniju (ar 700 konteineru jaudu stundā) un visu procesu esam veidojuši, pamatojoties uz efektivitāti. Tas, ka esam vietējais ražotājs, ļauj mums piedāvāt savus produktus klientiem pa tiešo par vislabākajām cenām un ļoti apgrūtina ārvalstīs ražotu kolagēna produktu importētāju iespējas ar mums konkurēt.

Izmantotie pētījumi:

Āda

 1. Asserin J., Lati E., Shioya T., Prawitt J. "The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials" ("Ādas barošanas ar orālo kolagēnu peptīdiem iedarbība uz ādas mitrumu un ādas kolagēnu tīklu: pierādījumi ex vivo modeļa un randomizētu, placebo kontrolētu klīniskiem pētījumiem") J. of Cosmetic Dermatology 2015, 0, 1-11.
 2. Campos, Patrícia Maia, et al. "An oral supplementation based on hydrolized collagen and vitamins improves skin elasticity and dermis echogenicity: a clinical placebo-controlled study" ("Uz hidrolizēta kolagēna un vitamīnu bāzes veikts perorāls uztura bagātinātājs uzlabo ādas elastību un dermas echogenitāti: placebo kontrolēts klīnisks pētījums"). Clin Pharmacol Biopharm 2015, 4: 142
 3. Sibilla S, Godfrey M, Brewer S, Budh-Raja A un Genovese L "An Overview of the Beneficial Effects of Hydrolysed Collagen as a Nutraceutical on Skin Properties: Scientific Background and Clinical Studies" ("Hidrolizēta kolagēna kā uztura bagātinātāja labdabīgās ietekmes pārskats uz ādas īpašībām")  The Open Nutraceuticals Journal, 2015, 8, 29-42 29
 4. Zague, V. et al "Collagen peptides modulate the metabolism of extracellular matrix by human dermal fibroblasts derived from sun-protected and sun-exposed body sites" ("Kolagēna peptīdi modulē cilvēka dermas fibroblastu, kas iegūti no saules aizsargātām un saules iedarbībai pakļautām ķermeņa vietām, āršūnu matriksa metabolismu"). Cell Biol Int. 2018 Jan;42(1):95-104.
 5. Jimbo N, Kawada C, Nomura Y. "Optimization of dose of collagen hydrolysate to prevent UVB-irradiated skin damage" ("Kolagēna hidrolizāta dozēšanas optimizācija, lai novērstu UVB radiācijas bojājumus ādai")  Biosci Biotechnol Biochem. 2016;80(2):356-9.
 6. Sugihara F., Inoue N., Venkateswarathirukumara S. "Ingestion of bioactive collagen hydrolysates enhanced pressure ulcer healing in a randomized double-blind placebo-controlled clinical study" ("Bioaktīva kolagēna norīšana uzlabo spiediena čūlu dzīšanu randomizētā dubultaklā placebo kontrolētā klīniskā pētījumā") Scientific Reports volume 8, Article number: 11403 (2018 ).

Locītavas

 1. Benito-Ruiz P., Villacis R.A., Zurita L.A. et al. "A randomized controlled trial on a efficacy and safety of a food ingredient, collagen hydrolysate, for improving joint comfort" ("Nejaušināts kontrolēts pētījums par pārtikas sastāvdaļas, kolagēna hidrolizāta, efektivitāti un drošību locītavu komforta uzlabošanai"). International Journal of Food Sciences and Nutrition 2009, 60 (S2): 99-113.
 2. Clark K. L., Sebastianelli W., Flechsenhar K. R. et al. “24- week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain”("24 nedēļu pētījums par kolagēna hidrolizāta kā uztura bagātinātāja lietošanu sportistiem ar ar ar aktivitāti saistītām locītavu sāpēm"). Current Medical Research and Opinions 2008, 24 (5): 1485-1498.
 3. Gonçalves FK. “Impact of collagen hydrolysate in middle-aged athletes with knee and ankle osteochondral lesions: A case series” ("Kolagēna hidrolizāta ietekme vidēja vecuma sportistiem ar ceļa un potītes osteohondrāla bojājumiem: Gadījumu sērija"). Int J Case Rep Images 2017;8(6):364-369.
 4. Kumar S, Sugihara F, Suzuki K, Inoue N, Venkateswarathirukumara S. "A double-blind, placebo-controlled, randomized, clinical study on effectiveness of collagen peptide on osteoarthritis" ("Dubultakls, placebo kontrolēts, randomizēts klīnisks pētījums par kolagēna peptīdu ietekmi uz osteoartrītu"). J Sci Food Agric. 2015 Mar 15;95(4):702-7.
 5. Moskowitz, R. W. “Role of Collagen Hydrolysate in Bone and Joint Disease” ("Kolagēna hidrolizāta loma kaulu un locītavu slimībās"). Seminars in Arthritis and Rheumatism. 2000; 30 (2): 87-9
 6. Trc T, Bohmova J. “Efficacy and tolerance of enzymatic hydrolysed collagen (EHC) vs. glucosamine sulphate (GS) in the treatment of knee osteoarthritis (KOA)” ("Enzīmu hidrolizēta kolagēna (EHC) efektivitāte un panesamība pret glikozamīna sulfātu (GS) ceļa locītavas osteoartrīta (KOA) ārstēšanā"). Int Orthop.2011; 35:341-8.

Cīpslas un saites

 1. Praet, S. et al “Oral Supplementation of Specific Collagen Peptides Combined with Calf-Strengthening Exercises Enhances Function and Reduces Pain in Achilles Tendinopathy Patients” ("Perorāla specifisku kolagēna peptīdu papildināšana kombinācijā ar teļu stiprināšanas vingrinājumiem uzlabo funkciju un mazina sāpes Ahileja tendinopātijas pacientiem"). Nutrients. 2019 Jan 2;11(1).

Kolagēna uzsūkšanās

 1. Zeijdner E.E. "Digestibility of collagen hydrolysate during passage through a dynamic gastric and thin intestinal model (TIM-1) " ("Kolagēna hidrolisāta sagremojamība šķērsojot dinamisku kuņģa un tievās zarnas modeli (TIM-1)"). TNO Uztura un pārtikas pētniecības ziņojums. 2002. gada 24. jūnijs.
 2. Watanabe-Kamiyama M, Shimizu M, Kamiyama S u .c. “Absorption and effectiveness of orally administered low molecular weight collagen hydrolysate in rats” ("Perorāli lietota zemas molekulmasas kolagēna hidrolizāta absorbcija un efektivitāte žurkām"). J Agric Food Chem 2010; 58(2): 835-41

Muskuļi

 1. Jendricke, P. et al. "Specific Collagen Peptides in Combination with Resistance Training Improve Body Composition and Regional Muscle Strength in Premenopausal Women: A Randomized Controlled Trial" ("Specifiski kolagēnu peptīdi apvienojumā ar pretestības treniņiem uzlabo ķermeņa sastāvu un reģionālu muskuļu spēku sievietēm pirms menopauzes: randomizēts, kontrolēts pētījums"). Nutrients. 2019 Apr 20;11(4).
 2. Oertzen-Hagemann, V. et al. "Effects of 12 Weeks of Hypertrophy Resistance Exercise Training Combined with Collagen Peptide Supplementation on the Skeletal Muscle Proteome in Recreationally Active Men" ("Hipertrofijas pretestības vingrinājumu treniņa 12 nedēļu ietekme kombinācijā ar kolagēna peptīdu papildināšanu uz skeleta muskuļu proteomu rekreatīvi aktīviem vīriešiem"). Nutrients. 2019 May 14;11(5).
 3. Olson GB, Savage S, Olson J. 2000. “The effects of collagen hydrolysate on symptoms of chronic fibromyalgia and tempomandibular joint pain” ("Kolagēna hidrolizāta ietekme uz hroniskas fibromialģijas un tempomandibulāro locītavu sāpju simptomiem"). Cranio, 18(2): 135-41.
 4. Zdzieblik D., Oesser S., Baumstark MW., Gollhofer A., and König D. "Collagen peptide supplementation in combination with resistance training improves body composition and increases muscle strength in elderly sarcopenic men: a randomized controlled trial" (" Kolagēnu peptīdu lietošana apvienojumā ar pretestības treniņiem uzlabo ķermeņa sastāvu un muskuļu spēku vecākiem sarkopēniskiem vīriešiem: randomizēts, kontrolēts pētījums"). British Journal of Nutrition 2015, 114, 1237-1245.

Atsauksmes par ieguvumiem

 1. Figueres T., Basés E. "Revisión de los efectos beneficiosos de la ingesta de colágeno hidrolizado sobre la salud osteoarticular y el envejecimiento dérmico" Nutrición Hospitalaria, vol. 32, núm. 1, 2015, 62-66. lpp.
 2. Koyama Y. "Effects of Collagen Ingestion and their Biological Significance" J Nutr Food Sci 2016, 6: 504.
 3. Paul, C. et al. "Significant Amounts of Functional Collagen Peptides Can Be Incorporated in the Diet While Maintaining Indispensable Amino Acid Balance" ("Ievērojamus funkcionālo kolagēna peptīdu daudzumus var iekļaut uzturā, saglabājot neaizstājamu aminoskābju līdzsvaru"). Nutrients. 2019 May 15;11(5).
 4. Song H., Li B. "Beneficial Effects of Collagen Hydrolysate: A Review on Recent Developments" ("Kolagēna hidrolisāta pozitīvie efekti: jaunāko rezultātu apskats"). Biomed J Sci &Tech Res 2017, 1(2).

Kaulu zudums un osteoporoze

 1. Wauquier, F., et al. "Human Enriched Serum Following Hydrolysed Collagen Absorption Modulates Bone Cell Activity: from Bedside to Bench and Vice Versa" ("Bagātināts serums cilvēkiem sekojot hidrolizētam kolagēnam modulē kaula šūnu aktivitāti: no gultas līdz soliņam un atpakaļ" Nutrients 2019, 11, 1249 .
 2. Daneault, A., et al. "Biological effect of hydrolyzed collagen on bone metabolism" ("Hidrolizēta kolagēna bioloģiskā ietekme uz kaulu metabolismu"). Critical Reviews in Food Science and Nutrition 2017, 57:9, 1922-1937.
 3. König D., Oesser S., Scharla S., Zdzieblik D., Gollhofer A. "Specific Collagen Peptides Improve Bone Mineral Density and Bone Markers in Postmenopausal Women-A Randomized Controlled Study" ("Specifiski kolagēna peptīdi uzlabo kaulu minerālu blīvumu un kaulu marķierus sievietēm pēc menopauzes - randomizēts, kontrolēts pētījums"). Nutrients 2018, 10, 97.
 4. Porfírio E, Fanaro GB. “Collagen supplementation as a complementary therapy for the prevention and treatment of osteoporosis and osteoarthritis: a systematic review” ("Kolagēna piedevas kā papildterapija osteoporozes un osteoartrīta profilaksei un ārstēšanai: sistemātisks pārskats"). Revista Brasileira de Geriatria e Gerontologia 2016, 19: 153-164
Iepriekšējais raksts Nevarat kontrolēt savu tieksmi pēc saldumiem? Lūk, pasaulē atzīta zinātnieka padoms, kas var palīdzēt novērst sliktāko.
Nākamais raksts Kā pēc brīvdienām atgriezties pie treniņu rutīnas un atkal ēst veselīgi?