Pāriet uz saturu
Mindful snacking is actually beneficial for health. Here's what you need to know

Apdomīga uzkodu ēšana ir patiešām labvēlīga veselībai. Lūk, kas jums jāzina

Izturēt bada sajūtu nav patīkami. Tāpēc ir lietderīgi papildus trim galvenajām dienas ēdienreizēm plānot arī uzkodas. Tas būtībā nozīmē, ka ierobežotas un apdomīgas uzkodas var pat labvēlīgi ietekmēt veselību.

Attiecībā uz uzturu vissvarīgākais aspekts ir daudzveidīgs ikdienas uzturs, kas organismam nodrošina vajadzīgo kaloriju daudzumu. Tam būtu jāapmierina organisma vajadzības pēc makrouzturvielām, piemēram, ogļhidrātiem, olbaltumvielām un taukiem, kā arī mikrouzturvielām, piemēram, vitamīniem un minerālvielām.

Lai gan teorētiski šīs vajadzības varētu apmierināt tikai ar vienu ēdienreizi dienā, realitātē to panākt ir ļoti grūti. Parastā prakse liecina, ka, jo mazāk ēdienreižu dienā, jo grūtāk ir sasniegt aprakstīto mērķi.

Uztur stabilu cukura līmeni asinīs.

Uzkodu ēšana starp galvenajām ēdienreizēm palīdz uzturēt stabilu cukura līmeni asinīs. Tas nodrošina nepārtrauktu nepieciešamās enerģijas un uzturvielu uzņemšanu un palīdz izvairīties no pārmērīgi lielu maltīšu lietošanas, kas lieki noslogo organismu.

Kopumā ieteicams ierobežot uzkodas starp ēdienreizēm līdz vienai vai divām, jo bieža uzkodu lietošana var izraisīt cukura līmeņa svārstības asinīs. Augsts cukura līmenis asinīs var īslaicīgi sniegt enerģijas pieplūdumu, taču tam bieži seko cukura līmeņa pazemināšanās asinīs, kas var izraisīt izsalkuma un noguruma sajūtu. Tas var arī veicināt vēlmi pēc cukura un neveselīgus ēšanas paradumus.

Svarīgi ir arī apsvērt uzkodu lietošanas laiku. Labākais laiks uzkodām parasti ir no rīta vai pēcpusdienā. Ja uzkodas tiek lietotas vakarā pirms gulētiešanas, tas var traucēt miega kvalitāti.

Biežāk pieļautās kļūdas

Izvēloties uzkodas, bieži sastopama kļūda ir izvēlēties neveselīgas vai uzturvielām nabadzīgas uzkodas. Bieži vien priekšroka tiek dota ātrās ēdināšanas produktiem, saldiem našķiem vai pārstrādātām uzkodām, kas var sniegt īslaicīgu enerģijas pieplūdumu, bet kurām trūkst pietiekami daudz labvēlīgu uzturvielu.

Vēl viena bieži sastopama kļūda ir neadekvāta kaloriju satura nenovērtēšana neveselīgās uzkodās, pieņemot, ka uzkodā ir mazāk kaloriju, nekā tas ir patiesībā.

Turklāt paļaušanās uz šādiem īslaicīgiem enerģijas uzkrājumiem var veicināt jūtamākas cukura līmeņa svārstības asinīs, kas izraisa miegainību un nogurumu.

Ak, es apēdu gabaliņu kūkas.

Ja gadās apēst neveselīgu uzkodu, piemēram, kūka kafejnīcā, nav jābīstas. Viena gadījuma neveselīga uzkoda neizjauc visu jūsu uzturu. Svarīgi ir nevainot sevi un neļaut šai vienreizējai kļūdai jūs atturēt. Vislabāk to uzskatīt par izņēmumu un nākamajās ēdienreizēs turpināt ievērot veselīga uztura principus.

Kad runa ir par veselīgu uzkodu izvēli, galvenais ir koncentrēties uz tādu variantu izvēli, kas satur uzturvērtīgus elementus. Veselīgām uzkodām jābūt bagātīgām ar olbaltumvielām, šķiedrvielām un vitamīniem.

Piemēram, varat izvēlēties augļus, dārzeņus, riekstus, sēklas, pilngraudu produktus, jogurtu vai biezpienu. Šie pārtikas produkti nodrošina organismam nepieciešamās uzturvielas un palīdz uzturēt stabilu cukura līmeni asinīs. Enerģijas batoniņi vai proteīna batoniņi var būt piemēroti arī tiem, kas nodarbojas ar sportu vai fiziskām aktivitātēm.

Ne pārāk sātīgs

Svarīgs ir arī uzkodu lielums. Parasti ieteicams izvēlēties tādas uzkodas, kas satur aptuveni 100-200 kaloriju. Tas nodrošina, ka jūsu organisms saņem nepieciešamo enerģiju, taču uzkodas nedrīkst jūs pārspīlēt. Ja uzkodas ir pārāk lielas, tās var izraisīt gremošanas problēmas vai veicināt liekā svara pieaugumu.

Ļoti svarīga ir arī uzkodu dažādība. Pārāk bieža vienas un tās pašas uzkodas lietošana var izraisīt uzturvērtības problēmas, un jūsu organisms var kļūt jutīgs pret konkrēto ēdienu. Tāpēc ieteicams izmēģināt dažādas uzkodas un ēst tās dažādās dienās.

Turklāt ir svarīgi ņemt vērā savus uztura mērķus. Ja jūsu mērķis ir samazināt svaru, izvēlieties mazkaloriju uzkodas, kas joprojām nodrošina sāta sajūtu. Ja jūsu mērķis ir muskuļu pieaugums, iekļaujiet uzkodās vairāk olbaltumvielu.

Iepriekšējais raksts Proteīna batoniņu vēsture, sastāvs un priekšrocības
Nākamais raksts Nevarat kontrolēt savu tieksmi pēc saldumiem? Lūk, pasaulē atzīta zinātnieka padoms, kas var palīdzēt novērst sliktāko.